GİZLİ ŞEKER NASIL ANLAŞILIR?

Gizli ve Hakiki Şeker Hastalığının Saptanması

Şeker hastalığının varlığı ve derecesi laboratuvarlarda, kanda şeker miktarının tespiti ile yapılır. Bunun için 2 gün ara ile sabahları aç karnına kan alınarak yapılır. Şeker olmuş veya olmaya doğru bir gidişin olup olmadığı şeker yüklemesi (oral glikoz tolerans testi) ile laboratuvarlarda yapılır. Yüklemeden maksat, vücudu¬muza normalin üzerinde şeker vererek, ne kadar sürede bu fazla şekeri normal seviyeye düşürebildiğini tespit için yapılır. Süre çok önemlidir. Şeker yüklemesi şöyle yapılır: Hasta arka arkaya 3 gün, her gün 250 gr. Karbonhidratlı (şekere dönüşen ekmek,börek, baklava, şeker, üzüm vs.) Gıdalardan yer. 3.Gün sabahı, hastaya vücut ağırlığının her 1 kilosu için
1 gr. hesabıyla Glikoz şekeri alınarak şurup haline getirilir ve hastaya içirilir (genellikle tüm hastalara 50 gr. Glikoz şekeri verilir).
Sonra her yarım saatte bir kandaki şeker seviyesi tespit olunur, bu tahliller 3 saat sonuna kadar sürdürülür. Zamana bağlı olarak yapılan bu şeker seviyesinin ayarlanma derecesinin takibi sonuçta 4 şeyi gösterir:

  1. Yükleme sonunda kandaki şeker seviyesi 120 miligramı geçmemiştir ve 30 dakika (en geç 60 dakika) sonra şeker normal seviyeye düşürülmüştür. Durumu böyle olan kimse sağlıklıdır.
  2. Yükleme sonunda kandaki şeker seviyesi 160 miligramı bulmuştur ve
  3. 60–90 dakika sonunda bu seviye ancak 120 –140 miligrama düşürülebilmiştir, yani seviye hem yüksektir ve hem de düşürülme süresi uzundur. Seviye çok yükselmediği ve uzun süre bu seviyede kalmadığı için, kandaki şeker idrarla dışarı atılmaz. Kanda şeker normalin üzerinde olduğu halde idrarda şeker çıkmamaktadır, buna gizli şeker denir. Gizli şeker bir süre devam eder ve sonra hakiki şekere dönüşür, bu nedenle pek çok kimse gizli şeker olduğunun farkına varmaz ve tedbir almaz, günün birinde hakiki şeker durumu ile karşılaşır.
  4. Yükleme ile kandaki şeker seviyesi 220 miligramın üzerine çıkmıştır ve bu seviye normal düzeye 3 saat sonunda bile düşmez. Seviye çok yüksek olduğu için ve uzun sürede yüksek kaldığından, şekerin fazlası (140 miligramın üzerindeki miktar) idrarla dışarı atılır. Yükleme sonucu böyle olan kimseler hakiki şeker hastasıdır. Bunlarda ayarlama düzeni bozulmuştur ve aldıkları şekerin mühim kısmı idrarla dışarı atıldığı için gıdasız kalırlar ve zamanla zayıflarlar. Şişman ve obur kişilerle, ana veya baba tarafından şeker hastası olanlar 40′ından sonra sık sık yükleme muayenesi yaptırarak gizli şeker olup olmadıklarını takip etmeliler ve vakit geçirmeden gerekli tedbirleri alarak, hakiki şeker olmalarını önlemelidirler.