GİZLİ ŞEKER NASIL ÖNLENİR

Ailenizde diyabet hikayesi olanlar var ise sizler de şeker hastalığına yakalanma riski altındasınız demektir. Peki bu durumda ne yapılmalı?

İşte sizlere şeker hastalığına bitkisel çözüm olabilecek önemli öneriler:

1.Life odaklanın: Yüksek lifli gıdalar vücudun uzun sürede sindirildiği gıdalardır ve diyabeti önlemede anahtar rol oynarlar. Yiyeceklerin etiketlerini okuyarak alın ve günde 45-50 gram lif tüketmeye bakın. Bir kase tahıl gevreği, yulaf ezmesi ve tahıllı bir kahvaltı yeterli olacaktır. Kötü ve iyi karbonhidratı ayırt etmeye de yarar. Kandaki glikozu dönüştüren karbonhidratlar ve glisemik indeksi ayarlamak için ve kan şekerinin düzenlenmesi için yüksek lifli besinler tüketilmelidir.

2.Kahve ve çaya güvenin: Son yıllarda araştırmacılar, kahve ve çay tüketiminin diyabet oranlarını düşürdüğünü saptamıştır. Günde 3-4 fincan çay veya kahve içmenin günlük olarak %18 oranda diyabet riskini azalttığı belirlenmiştir.
3.Kilolarınızdan kurtulun: Ekstra ağırlık, vücudun kan şekerini kontrol etmek için insülin kullanımını zorlaştırır. Sağlıklı bir kiloya erişin ve bunu koruyun. Diyabetten önce onu engellemenin bir numaralı yoludur. Egzersiz ve diyet çok önemlidir. Prediyabet olanlar en geç 10 yıl içinde tip2 diyabet olurlar.

4.Harekete geçin: Daha fazla egzersiz ile vücudun glukoz kullanımını etkinleştirin, bu da diyabeti önler. Kardiyovasküler aktivite düzeyini artırın. İnsülin duyarlılığı artmış olur, 16 saat içinde kan şekeri düzenlenir.

5.Üç saat aralıklarla yemek yiyin: Günde düzenli olarak 3’er saat arayla aç kalmadan beslenin. Ani kan şekeri yükselmesini önler. İnsülin üretmek için pankreası uyarır. Öğün aralarını uzun tutmayın.
6.Kalp sağlığınızı koruyun: 65 yaş altı ideal tansiyon 120/80’dir. Yüksek tansiyon diyabet ile ilişkilidir.