KAN ŞEKERİ NEDİR

kan_sekeri_nedirKan şekeri vücudu dolaşan kan aracılığı ile tüm hücrelerin kullanımına sunulan enerji verici bir maddedir; bu madde glikoz olduğu için, kan şekeri yerine kan glikozu tabiri de sıklıkla kullanılır. Normal değerleri 70-110 (mg/dl) arasındadır. Düşmesine hipoglisemi, yükselmesine hiperglisemi denir.

Yemeklerden sonra kan şekeriniz geçici süreliğine normalin üzerine çıkabilir ve kan şekeriniz yediğiniz yemeğin karbonhidrat içeriğine göre ciddi değişkenlik gösterir. Ancak insülin gerekli miktarda salgılanarak, bu yüksekliği düzeltir.

Kırmızı et; içerisinde bulunan bir çok vitamin insanın doğal metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olur. Kan şekerini düzenleyen ayrıca anti-kanser olan bu vitaminler aşırı olmamak şartıyla tüketilmelidir.

Kırmızı etin en maksimum yarar sağlayabilmesi için sağlıklı ve doğal koşullarda yetiştirilmiş hayvanlardan elde edilmesi gerekmektedir.

Soğuk Su Balıkları; Sağlıklı yağlar, soğuk su balıkları, yaban Alaska somon balığı, sardalye, uskumru-gibi balıklarda bulunur. Bu yağlar vücut için gerekli olan bütün enerjiyi üretir.

Lifli Gıdalar; University of Texas Southwestern Medical Center çalışmalarına göre 24 kişi üzerinde uygulanan günlük 50 gramlık lifli besin beslenmesi, kan şekeri düzeyinde büyük iyileşmelere neden olmuştur.

Baklagiller; Her türlü baklagil zengin bir besin değeri taşır. Düşük yağlı yüksek lif ve proteine sahip olan bu gıdalar kalp krizi hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur.

Yüksek lifli beslenme diyabet hastaları için de çok önemlidir. Meyve, sebze, fasulye ve kahverengi pirinç, bütün tahıllarda yüksek oranda lif bulunmaktadır.

Baklagiller kan şekerinizi dengede tutar. Kan şekeri ani olarak açlık hissetmenizi engelleyen serbest glikozlar içerir.

Yeşil Çay; çalışmalar yüksek yağlı beslenen,hareketsiz yaşayan ve sebze meyve tüketmeyen insanların vücutlarında bulunan kan şekerinin sürekli olarak açlık hissettirdiğini kanıtlamıştır.

Bu yüzden yeşil çay içerisinde bulunan Flavonoid adlı madde kan şekerini düzenleyerek. Sizi daha sağlıklı bir forma sokmaya yardımcı olur.

Fındık içerisinde bulunan tocotrienols adlı madde vücuda yararlı yağların dağılımına yardımcı olur. Aşırıya kaçmamak kaydıyla 1 avuç fındık tüketmek cildinize ve kan şekerinize iyi gelecektir.

Eğer sadece fındık tüketmek istemiyorsanız yoğurt salata ve tahıl karışımlarına ekleyebilirsiniz.

Tufts Üniversitesi’nde araştırmacılar, siyah çikolatanın insülin duyarlılığı, engellediği ve tip 2 diyabet tedavisinde önemli bir gelişme geliştirdiğini keşfetti.

Koyu renkli çikolataların(bitter), sütlü çikolatalara göre kan şekeri seviyesini düzende tuttuğu belirtilmiştir.

Sirke; Yemek öncesi tüketilen 1 kaşık sirke kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Yapılan bir çalışmaya göre her iki öğün yemeklerden önce bir kaşık sirke verilen diyabet hastaları verilmeyen hastalara göre daha düşük kan şekerine sahip oldukları incelenmiştir.