ŞEKER KOMASI

Şeker Komaları (Hiper ve Hipoglisemi)


Şeker hastalarında koma tablosu, hem şekerin çok yükseldiği hem de çok düştüğü hallerde görülebilir.

Kan şekerinin çok yükseldiği hallerde koma iki nedene bağlı olabilir. Bir tanesi kan şekerinin çok aşırı yükselmesine bağlı olarak, kan ve dokular arasında sıvı ve mineral transferinin bozulması halidir ki, buna hiperglisemi koması ya dahiperosmolar koma adı verilir. Bu tabloda hasta dalgın veya şuur kapalı, vücut sıcak bir haldedir.

Şeker yüksekliği sırasında görülen başka bir koma türü de ketoasidoz komasıdır. İnsülin yetersizliği nedeniyle glikoz gibi şekerli maddeleri kullanamayan vücut, gerekli enerjisini vücuttaki yağları yakarak karşılar. Yağların yakılması sırasında vücutta keton maddeleri birikmeye başlar. Bu da kanın asit-alkali dengesini bozarak hastanın komaya girmesine neden olur. Bu komanın öncekinden farkı hastanın nefesinin çürük elma ya da aseton gibi kokmasıdır.

Tipi ne olursa olsun şeker yüksekli komasına giren bir hastanın acilen hastaneye iletilmesi gerekir.

Kandaki şeker düzeyinin normalin çok altına inmesi halinde de koma görülebilir. Şeker düşüklüğü koması, tıpta hipoglisemi komasıolarak adlandırılır. Özellikle tedavi görüp insülin ya da şeker düşürücü haplar kullanan kişiler, yemek yemezler ya da yemeleri gerekenin çok altında yemek yerlerse, kandaki şeker düzeyleri normalin çok altına iner.

Hipoglisemi öncelikle, şiddetli bir açlık hissi, sinirlilik, titreme, soğuk terleme gibi belirtilerle ortaya çıkar. Şeker düşmesi arttığına koma tablosu ortaya çıkar.

Böyle bir durum görüldüğünde hastaya hemen şekerli su içirmek tablonun atlatılması için yeterli olabilmektedir.

Şeker hastası olduğunu bildiğiniz bir kişiyi komaya girmek üzere bir durumda görür, ancak şeker yüksekliği mi yoksa düşüklüğü koması mı olduğunu ayırt edemezseniz, şuuru tam kapalı değilse şekerli su içirin. Şeker düşüklüğü koması ise düzelmeye başlayacaktır. Eğer şeker yüksekliği koması ise bunun ek bir zararı olmaz, bu taktirde hastaneye kaldırmaktan başka bir çareniz yoktur.